Vasaras skola 2016: Maņu bibliotēka

Maņu bibliotēka

 

Atslēgas vārdi: sajūta, puisēns, darbonis, idiots, stāvs

Jau šobrīd Latvijas Nacionālās bibliotēkas grāmatniecības muzejā izstādē “Grāmata Latvijā” var pieredzēt to kā grāmata – kā fizisks objekts iedarbojas uz mūsu maņām. Grāmata čaukst, tā ir sataustāma, sasmaržojama, tā iedarbojas uz mūsu prātu un emocijām. Lasot pavārgrāmatu, Tev saskrien siekalas mutē.

Bet nākotnes bibliotēkās to krājuma saturs būs digitalizēts arī sajūtu formātā. Lietotāji varēs apgūt attiecīgo literatūru ar visām savām maņām – redzi, dzirdi, ožu, garšu, tausti, ar visu savu ķermeni. Cilvēki varēs izvēlēties jebkuru grāmatu un “izlasīt” to caur savām sajūtām.

Piemēram, lasot E. Hemingveja “Sirmgalvis un jūra”, viņi varēs redzēt, sajust, sasmaržot, dzirdēt jūru un vētru, lasot pavārgrāmatas, varēs sajust ēdienu garšu un smaržu, lasot grāmatas par ceļojumiem, izjust arī klimata un laika apstākļu maiņas, dzirdēt dzīvnieku skaņas, sajust eksotisku ziedu smaržas utml. Šausmu stāsti iedarbosies uz visām cilvēku maņām, liekot trīcēt no bailēm. Lietotājs bibliotēkā varēs ienākt un izbaudīt tās sajūtas un maņas, kuras viņš varbūt citādi dzīvē nevarētu izbaudīt.

Mēs bibliotekāri nebūsim vairs tikai ceļveži zināšanu un informāciju pasaulē, bet arī sajūtu un izjūtu jūrā.

Darba grupa, izstrādājot projektu / LATABA vasaras skola 2016/

Darba grupa, izstrādājot projektu / LATABA vasaras skola 2016/